Batman Kültür ve Sanat Derneği 0532 701 24 68 bilgi@batmanart.net

Edebiyat Coğrafyaları

Edebiyat Coğrafyaları

Batman’da 2008 yılından bu yana yürüttüğümüz Yazar- okur buluşmasını sağlayan “Edebiyat Coğrafyaları” projesine bu yıl da devam edildi. Edebiyatı, dil ve ırk yerine coğrafik kavramlar üzerinde tanımlamak istiyoruz. Bu yüzden hangi dilde yazıldığına değil edebiyatın niteliğine bakarak yazarları kentimize davet ettik. Edebiyatın birleştirici ve eleştirel ruhunun farkında olarak yazarların kendi edebiyat coğrafyalarını anlatmalarını, onları okuyucularıyla paylaşmalarını istedik.

Yazarlar yazdıklarıyla bir dünyayı kurgularlar. Her yazar bir dünyadır ve her eser dünyanın bir yansımasıdır. Bu yüzden geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da farklı tarzda ve kültürlerde gelen yazarları konuk ettik. Barcelona’dan, Süleymaniye’den, İstanbul’dan, Mardin’den, Hewler’den… Yazarların kurguladıkları bu dünyayı buradaki okuyucularına da anlatmasını ve paylaşmalarını istedik. Sanat dallarını ayrıştırmak yerine bütünleştirmek gerektiğine inanıyoruz.

“Edebiyat Coğrafyaları” projesi kapsamında yapılan etkinliklerle Batman’da sanata ve edebiyata olan ilginin artması sağlandığı gibi bu ilginin canlı ve dinamik tutulmasına katkıda bulunduk. Bu etkinlikler sayesinde okuyucular ve yazarlar buluştuğu gibi Batman’da yaşayan sanatseverler de tanışmış oldular. Bu çalışmalar kapsamında Bart artık bir dernekten çok bir kültür ve sanat merkezine dönüştü. Batman’da açılan Batman Üniversitesi’nin öğrencileri bu yıl ciddi bir şekilde programlara katıldılar. Programa katılan ve programlar sayesinde tanıştığımız öğrenciler daha sonra dernek binasında edebiyat ve sinema alanlarında gruplar kurdular. Şu an bu gruplar toplanmaya, tartışmaya ve üretmeye devam ediyor. Bizim başından beri hedeflediğimiz de gençlerin aktif bir şekilde sanatsal ve kültürel çalışmaya katılımlarını sağlamaktı. Böylece şu an ihtiyaç duyduğumuz düşünen, tartışan, üreten ve sorgulayan bireyler oluşacak.