Batman Kültür ve Sanat Derneği 0532 701 24 68 bilgi@batmanart.net

BELGESEL-VİDEO PROJE GELİŞTİRME VE YAPIM ATÖLYESİ

Batman’da, sinemaya ilgi duyan gençlerin katılımıyla “Yerinden Edilenler" teması ile Belgesel-Video projesi geliştirme, senaryolaştırma, çekim ve video kurgu aşamalarının yer alacağı atölyede alanında yetkin hocalar yönetiminde eğitimler verilecek.

Kentte sinemaya ilgisi olan gençleri, hak temelli video-belgesel atölyesi ile buluşturarak atölye olanaklarıyla birer kısa belgesel - video oluşturma imkanı sağlamak ve sonraki üretimlerinde bu tür çalışmaları bireysel ve kolektif bir yapım süreci bilincinin gelişmesine katkıda bulunup gerçekleştirmeleri hedeflenmektedir.

Katılımcılara projelerini gerçekleştirmeleri için teknik ekipman desteği ve çekim sürecinin tamamlanmasının ardından gerçekleşecek kurgu ve montaj atölyesi ile post-produksiyon desteği sağlanacaktır.

Söz konusu atölye için "yerinden Edilenler" teması belirlenmiştir.

1- Kentimizde yakın zamanda Ilısu Barajı yapımı nedeniyle “yerinden edilen” köylüler, kasabalılar, mezarlar, tarihi eserler, tahrip edilen doğa,

2- İl sınırları içerisinde güvenlik gerekçesi ile gerçekleştirilen köy yakma/boşaltma sonucunda ortaya çıkan göç,

3- Ortadoğu’da süren savaş ve toplumsal bunalımın ortaya çıkardığı sınır ötesi göçler-mülteciler,

4- Kentsel dönüşümün ortaya çıkardığı “yerinden edilme” …vb toplumsal sorunları işleyen projeler kabul edilecektir.

Atölye sonunda ortaya çıkan video belgeseller, paket halinde Batman’da ilk galası yapıldıktan sonra festivallerde ve konuyla ilgili hak temelli sinema etkinliklerinde, çalıştaylarda, sempozyumlarda gösterimleri yapılacak, daha fazla kişiye ulaştırmak  için dijital platformlarda dolaşıma koyulacak ve tanıtımları yapılacak.

Bu sayede yerinden edilip birçok sorunla yüz yüze bırakılan büyük bir kesimin sorunları kayıt altına alınacak, ilgili kamu kurum ve kuruluşların ve sivil örgütlerin çözüm odaklı harekete geçmeleri konusunda girişimde bulunularak toplumda da duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Proje hazırlık aşamasında eğitim ve atölyelerin yüz yüze yapılması planlanmıştı ancak covid19 salgını dolayısıyla şimdilik mümkün görünmemektedir. Bu sebeple eğitim ve atölyelerimiz online olarak gerçekleştirilecektir.

 

Başvuru Süresi Dolmuştur. Yoğun ilginizden dolayı teşekkürler.