Koma Hîvron

hîvron

HEVPEYVÎN-KOMA HÎVRON

Koma Hivron'la (Nusret İmir) Kürt Müzik Tarihi üzerine yapılacak söyleşi Bart ve Yeni Sahne tarafından gerçekleştirilecektir.

Tarih:15 KASIM 2019 Cuma

Saat: 15.00

Yer:    Yeni Sahne

 

Koma Hîvron, Batman'da 2000'li yılların başında 2 kişilik grup olarak yola çıktı. Bir süre sonra konserler veren grup yörede tanınmıştır. 2007 yılında 9 şarkının söz ve müziği gruba ait olan toplam 11 şarkıdan oluşan ilk albümlerini çıkarmışlardır. İlk olarak Rojda’dan duyduğumuz “Xeriba beyani” adlı anomin şarkıyı grup üyelerinden Nusret, annesinin yardımıyla gün ışığına çıkartmıştır

Kürt müziğini, batı müziğinin farklı tarzlarıyla sentezleyip kendilerine özgün bir tarz oluşturmaya çalıştıklarını belirten grup üyeleri Nusret ve Kudbettin; Acıyı-tatlıyı, sevinci-hüznü, güzeli-çirkini, sevgiyi-nefreti kısacası insanı insan yapan bütün her şeyi içinde barındıran iç dünyamızdan beslenerek müzik yaptıklarını belirtiyor.

Koma Hivron grup olarak ayrılmış ve grubun "Hîvron" adıyla devamında Nusret İmir tek başına yer almaktadır. Aslen Cizîra Botan(Cizre)'lı olup aynı zamanda Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Zembilfroş Kültür Merkezi'nde gitar hocalığı da yapmaktadır.

İlk albümlerini 2007 yılında "Hîvron" adıyla piyasaya sürmüşlerdir. 2010 yılında "Bablîsok" ve 2013 yılında "Mem û Zîn" albümlerini yayımlandı.